DuoDERM® E kosteuttava hydrokolloidisidos

DuoDerm, 10x10cm, 5kpl Tuotenumero: CON187660 / 187660 / 187660

DuoDERM® E kosteuttava hydrokolloidisidos

DuoDerm, 10x10cm, 5kpl Tuotenumero: CON187660 / 187660 / 187660
CE-merkitty lääkinnällinen laite

Kuvaus

DuoDERM® E steriili kosteuttava hydrokolloidisidos

Kun sidos joutuu kosketuksiin kostean haavapinnan kanssa, Convatecin ainutlaatuinen hydrokolloidikoostumus (natrium CMC, gelatiini, pektiini ja liimapolymeerit) muodostaa geelin, joka tukee kosteaa haavan paranemista, auttaa autolyyttisessä puhdistumisessa ja edistää haavan granulaatiota

Indikaatiot:

• DuoDERM® E on tarkoitettu vähän tai kohtalaisesti erittävien haavojen hoitoon

 • Krooniset haavat: painehaavat, jalkahaavat

 • Akuutit haavat: pienet palovammat, ihonottokohdat (joista ihosiirteet on poistettu), muut kirurgiset ja trauman aiheuttamat haavat. 

Käyttö: Valitse koko siten, että sidos ulottuu vähintään 3 cm haavan reunojen ulkopuolelle. Aseta sidos varovasti haavan päälle ja paina se varovasti paikalleen, jotta se kiinnittyy hyvin. Sidos on helppo poistaa, eikä se vaurioita uudelleen muodostunutta kudosta sidosta poistettaessa. Sidos on vaihdettava kliinisen tarpeen mukaan tai viimeistään 7 päivän kuluttua.

 

Tuotteen tekniset tiedot

Tuotenumero:
CON187660
Valmistajan tuotenumero:
187660
Toimittajan tuotenumero:
187660
Pituus:
10 cm
Leveys:
10 cm
Sisäpakkauksen sisältö:
5 kpl
Kuljetuspakkauksen sisältö:
100 kpl
Lavakoko:
800 kpl
Myyntipakkaus:
1 pkt = 5 kpl
Puhtausluokka:
Sterile
CE-merkitty:
Kyllä